Tényleg, mi is a meditáció?
(Itt egy rövid kis történeti szálat írok le, amitől ne ijedj meg, viszont ezzel megérthető, hogy hová helyezik az ősi kultúrák a meditációt...)
Ha a jóga megközelítéséből nézzük és Patandzsali jóga-szútráit vesszük alapul, akkor a meditáció a jóga 7. lépcsőfoka. Ez egy tömör, egymondatos, leíró válasz, de nem biztos, hogy rögtön értelmezhető. Patandzsali indiai bölcs kb. 400 körül jegyezte le a Jóga-szútrákat, mely 126 szútrát (aforizmát) tartalmaz. A szútra "vezérfonalat" jelent. Így a Jóga-szútrák tulajdonképpen egy tanítói kézikönyv, amely nem leír, hanem utal dolgokra. A mű összefoglalója az "élet tudományának", amely korábban és abban a korban is végzett gyakorlat volt.
Patandzsali
Patandzsali jóga-szútráiban az emberi élet céljaként a "hazatalálást", a megvilágosodást tekinti. Ehhez 8 lépcsőfokon vezet az út. Az alábbiak a lépcsőfokok:
-
Jáma - Egyetemes erkölcsi szabályok
-
Nijáma - Az erkölcsi elfogadás elvei
-
Ászana - A fizikai test felkészítése, testgyakorlás, testtartás
-
Pránajáma - Légzőgyakorlatok, az energetikai test felkészítése
-
Pratjáhára - Az érzékszervek feletti uralom megszerzése
-
Dháraná - Koncentráció, az öszpontosítás képességének megszerzése
-
Dhjána - Meditáció, az én képzetén való felülemelkedés gyakorlása
- Szamádhi - Az egységbe való visszakerülés állapota
Ez alapján a meditáció egy többlépcsős folyamat eredményeként érhető el. A meditáció gyakorlása akkor lesz megfelelő, ha erkölcsileg-etikailag helyesen élünk, testünk felkészült arra, hogy meditációs ülésben tartósan, fájdalom-mentesen tudjunk ülni, légzésünk megfelelő, energetikai testünket kellő állapotba tudjuk hozni. Az összes érzékszervünket vissza tudjuk vonni, érzékelésünket lecsitítjuk, s a meditáció során nem befolyásolnak. Képesek vagyunk egyetlen dologra öszpontosítani, s ez az egyetlen dolog az én, minden más megszűnik... Ez a 7. lépcsőfok. (A 8. esetében már az én is eltűnik, beleolvadunk az egységbe...)
A meditáció röviden megfogalmazva a belső, tökéletes én (az Önvaló) felé vezető út eszköze.
Az, amit mi hétköznapi nyelven meditációként értelmezünk, az én véleményem szerint inkább relaxáció, egyfajta elcsendesedés és befelé figyelés. Azonban mint eszköz, akárhogy is hívjuk, mindenképp segít azon, aki gyakorolja, és akár el is vezethet, vagy segíthet a meditáció felé vezető úton. Ahogy levezettem, látható, hogy maga a vezetett meditáció mint fogalom, már önmagát cáfolja, hisz ha az érzékszerveinket visszavonjuk, akkor a külső vezetőt is ki kellene zárjuk, akinek a hangja vezethetne a meditációban. Épp ezért a valódi meditációban külső vezető már nincs, hisz kizártam mindent, még a hallást is, és csak az én létezik...
Az ezen az oldalon elérhető meditációk épp ezért inkább a meditatív állapot elérését segítik. Abban adnak támpontot, hogy segítsen elérni a befelé figyelés állapotát, segítsen megérteni a belső utunkat, és az önmagunkhoz és az egységhez való visszatalálást. Kiemel a mindennapok zűrzavarából, és a temérdek gondolatzuhatagból próbálja megteremteni a gondolatok egyirányú, vezetett áramlását. Ami elvezet majd oda, hogy a gondolatokat, mint külső szemlélő figyelheted meg, eldöntve azt, hogy megéled-e bármelyiket vagy nem...
Olvass tovább a vezetett meditációról
Kép forrása: https://www.vedicmatters.com/article/who-is-patanjali-maharishi/yoga-sutra